Vesmír je velký a neprobádaný, proto se k němu upírá tolik lidí z celé planety, aby mohli najít odpovědi na mnoho otázek, například jestli je život i na jiných planetách, jestli je nějaká planeta podobná té naší aj. Podíváme se na zajímavá fakta z oblasti objevování vesmíru, která jste pravděpodobně neznali:
Co to znamená NASA?
Americká kosmická agentura NASA je zkratka pro National Aeronautics and Space Administration. NASA je odpovědná nejen za mise do vesmíru, ale také za výzkum v letectví a kosmickém prostoru.
Hmotnost skafandru
Skafandr váží kolem 130 kilogramů, ve stavu beztíže jeho váhu kosmonauti necítí, ale při vyšší gravitaci by byl pohyb zajisté obtížný. Oblečení skafandru trvá zhruba 45 minut.
První vesmírná dovolená
Prvním turistou, který financoval svou vlastní návštěvu vesmíru, byl Dennis Tito, americký inženýr, který se v roce 2001 podíval na Mezinárodní vesmírnou stanici. Za tento výlet zaplatil údajně 20 milionů dolarů.
Zdravotní problémy kosmonautů
Být ve vesmíru je pro lidské tělo těžké. Většina astronautů onemocní relativně brzy po odletu do vesmíru. Stav beztíže může způsobit velké problémy vnitřnímu uchu, které řídí náš smysl pro rovnováhu a pohyb. To vede k pocitům dezorientace, které trvají dva až tři dny.
Tíha paliva
Raketa je opravdu těžká, ale i když by se mohlo zdát, že váha je kvůli všemu, co astronauti ve vesmíru budou potřebovat – jídlo, nástroje, komunikační technologie atd. – většina hmotnosti rakety na odpalovací rampě je ve skutečnosti jen palivo. Z 2 900 tun, které vážila známá raketa Saturn V, která startovala s posádkami Apollo, bylo z 85% palivo.
Spánek ve vesmíru
Beztížnost prostoru ztěžuje spánek. Astronauti mají speciální vesmírné pyžamo, speciální vesmírný spací pytel a vesmírný spacák. Spací pytel není ten typ, který používáme na Zemi, má otvory pro paže a je připevněn k polstrované stěně ve vesmírném modulu. To zabrání astronautům, aby se vznášeli, když spí. Nejsou nutné žádné polštáře, jelikož zde neexistuje gravitace, astronauti nepotřebují žádnou podporu krku.
Zvuk ve vesmíru
V hlubokém vesmíru se nemůže šířit zvuk. Voyager I, který opustil naši sluneční soustavu 25. srpna 2012, však zaznamenal několik překvapivých zvuků v období od října 2012 do května 2013. Tyto zvuky se nazývají „mezihvězdné plazmové vibrace“ a lze je slyšet lidskýma ušima.
Astronauti prádlo neperou
Astronauti ve vesmíru neperou. Místo toho jen nosí své oblečení, dokud není opotřebované, a poté ho vyhodí a dostanou novou sadu. Skvělá věc. Když je nádoba na odpad plná, její obsah se uvolní z poklopu raketoplánu – a špinavé ponožky astronautů se spálí při vstupu do atmosféry.