Výzkum vesmíru se těší nesmírnému zájmu. Navzdory jeho popularizaci v médiích, filmech i literatuře o něm ovšem stále nevíme úplně všechno, a některé detaily zůstávají široké veřejnosti utajeny.
Nejznámější hvězdou je naše Slunce, které dokáže pořádně pálit a příliš se k němu přiblížit by znamenalo zemřít hrozivou smrtí. To však neplatí v případě všech hvězd. Vědci totiž zjistili, že některé hvězdy jsou natolik chladné, že byste se jich klidně mohli dotknout holou rukou.
Nejvíce se vždy hovoří o tom, když do vesmíru zavítají lidé. Nejslavnějším výletem lidí do vesmíru je bezpochyby přistání americké posádky na Měsíci v roce 1969. Ještě předtím však po orbitě Měsíce necestoval nikdo jiný než… želvy. Ano, Rusové vyslali do vesmíru želvy, aby mohli tímto způsobem otestovat jednu ze svých družic.
Když už je řeč o přistání na Měsíci, astronauti zanechali v povrchu Měsíce stopy, které tam zůstanou navždycky. Aspoň pokud se něco nestane s Měsícem samotným. Důvodem, proč stopy nezmizí, je to, že Měsíc nemá žádnou atmosféru a tudíž ani žádný vítr, který by je mohl rozfouknout.
To, kdo se jako první dostane na Měsíc, představovalo zběsilou bitvu mezi Američany a Rusy. Nakonec vyhráli Američané, jak již dnes dobře víme. V tom, kdo jako úplně první vyšle své plavidlo do vesmíru, však zvítězil úplně jiný národ. A to Němci, kteří tohoto prvenství dosáhli díky své raketě V2.
Astronauti zatím osobně dosáhli pouze Měsíce, ale to není jediné místo, kam by se mohli vypravit. Kdyby do budoucna chtěli zavítat na trpasličí planetu, mají na výběr hned z několika. Ačkoliv je z nich nejznámější Pluto, v našem solárním systému najdeme ještě tři další trpasličí planety – a to planety Ceres, Eres a Makemake.
Pro milovníky mimozemšťanů se pak hodí poznamenat, že nejvíce se ke kontaktu s nimi přiblížil signál z vesmíru, který byl zaznamenán v roce 1977 a trval 72 vteřin. Signál je dnes známý pod označením Wow!, a jde o jediné rádiové vysílání údajně pocházející z inteligentního zdroje, konkrétně pak ze souhvězdí Aquarius.